środa, 22 lipca 2015

Czeski błąd – dlaczego się mylimy?







Doszukiwanie się, drążenie, zbytnie wgłębianie w temat. Problem, który z góry nas przerasta w istocie może być nic nie znaczącym elementem w procesie dążenia do ostatecznego celu, kwestia postrzegania, jednak lepiej jest mieć go z głowy.

Jak sobie radzić z problemami?

Zdarza się, że najprostsze rozwiązania stają sie nagle niewidoczne, a my zawoalowani wizją trudności, doszukujemy się „dziury w całym”, a w rzeczywistości „nie taki diabeł straszny jak go malują”.

Powodem, dla którego często nie udaje nam się niezwłocznie rozwiązać naszych problemów są kwestie, na które nie mamy absolutnie wpływu, ale zdając sobie z nich sprawę dużo łatwiej jest je kontrolować i radzić sobie z nimi w przyszłości. 

Tak więc, dlaczego nie dostrzegamy najprostszych rozwiązań, które niemalże malują się nam przed nosem?:

1.       Stereotypy myślowe

Przyzwyczajeni, lub wręcz przeciwnie nieprzyzwyczajeni do zróżnicowania, podejmujemy osądy kierując się subiektywnym, pojedynczym doświadczeniem zamiast twardą i surową logiką. Nie ujmując znaczenia intuicji w procesie podejmowania decyzji, warto czasem odłożyć na bok osobiste uprzedzenia, aby rzeczywiście prześwietlić temat z tej lepszej, bardziej obiektywnej strony. Na pewno taki sposób zaoszczędzi nam wielu kłopotów i pieniędzy. 

2.     Widzenie tunelowe

Jest bezpośrednio związane z widzeniem stereotypowym. Przesiąknięci swoimi „racjami” zamykamy się i nie dajemy dojść do głosu tym najrozsądniejszym rozwiązaniom.  Zamiast szukać najlepszego wyjścia z sytuacji, przerasta nas lęk przed oceną otoczenia. Niektóre alternatywy są dla nas niewidoczne, ponieważ nie bierzemy nawet pod uwagę że takie zastosowania, mimo iż narażone na krytykę innych, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Innymi słowy, sami narzucamy sobie ograniczenia.

3.      Rutyna

Lata doświadczenia, specjalizacji i pewnych wypracowanych i sprawdzonych metod działania, do których przywykliśmy, zniechęcają nas do wprowadzania zmian i doskonalenia zawodowego, pomimo że mogą stanowić dla nas znaczące ułatwienia. Raz obrana przez nas ścieżka, niewątpliwie właściwa, w dłuższej perspektywie czasu upośledza naszą zdolność do poszukiwania oraz dostrzegania lepszych, bardziej innowacyjnych rozwiązań.

4.       Nieufność

To Ty jesteś szefem i wszystko do czego w życiu doszedłeś stało się za sprawą Twoich decyzji. Niemniej, mniej lub bardziej, ludzie z którymi w tym czasem obcowałeś na pewno mieli wpływ na twój sposób postrzegania, a ich uwagi i opinie nawet podświadomie kształtowały twój obecny światopogląd. Dlatego warto dalej korzystać z ich wiedzy/ racji. Niestety, bardzo często skupieni głównie albo na mnożeniu zysków, albo na przetrwaniu na rynku, nasz zestresowany umysł nie potrafi dostrzec prostych rozwiązań, dostrzegalnych dla innych. Czasem warto skonsultować pewne punkty widzenia z osobami postronnymi, a nawet niezaangażowanymi w temat, aby spojrzeć na sprawy z innej/różnej perspektywy. Takie działanie daje nam gwarancję, że w istocie nasza decyzja bazuje na solidnych dobrze przemyślanych fundamentach.

Brak komentarzy: