środa, 31 grudnia 2014

Czy kompetecji miękkich łatwo się nauczyć?



- Umiejętność pracy w zespole
-  Doskonały kontakt z innymi
-  Umiejętność współpracy z innymi
-  Zdolności do pracy w grupie

Co to są umiejętności miękkie?

Przecież każdy tak naprawdę pracował w zespole, dogadywał się ze swoimi znajomymi i realizował zadania grupowe. W czym tkwi kruczek?


Umiejętności miękkie często są lekceważone i spychane na dalszy plan, a przez większość traktowane jako mało istotne i nic nie znaczące. Dla drugich są narzędziem, które "ubarwia" CV, warto pochwalić się wrodzonymi zdolnościami pracy w grupie tuż po studiach, kiedy nie ma się zbyt wiele doświadczenia zawodowego - jest czym zapełnić "lukę" w CV. Niemniej, w rzeczywistości problem zgranej pracy zespołowej jest nieco bardziej złożony, a przez rekruterów często niezrozumiały.
W zasadzie nigdzie tego nie uczą, a pytając nieczego konktretnego się nie dowiemy.

Z naukowego punktu widzenia praca zespołowa to umiejętność realizacji pewnych powierzonych kompleksowych działań przez zespół powiązanych ze sobą w przedsiębiorstwie ludzi (np. dział marketingu, który ma za zadanie wspólnie przygotować kampanię reklamową) między innymi dzięki sprawnemu podziałowi obowiązków pomiędzy sobą nawzajem. Wiadomo, w atmosferze niezgody, żaden projekt nie doczeka "finiszu".
 
Wszystko jest ładnie i pięknie kiedy mamy do czynienia z wykształconymi ludźmi o bardzo wysokiej inteligencji emocjonalnej, a ponadto niesamowicie zgranymi bez krzty indywidualizmu. Nikt się nie kłóci, każdy jest zadowolony, uśmiechnięty i z zapałem zabiera się do zawodowych obowiązków. I TAK CODZIENNIE!

Brzmi nierealnie. I owszem. W  związku z tym, na czym tak naprawdę polega praca zespołowa tak często pojawiająca się w nagłówkach ogłoszeń o pracę?

Każdą branżę, zawód, a nawet firmę charakteryzuje specyficzna dla danego środowiska "kultura biznesowa", do której się pasuje albo nie. "So simple". Przynajmniej tak to jest postrzegane przez rekruterów. Stąd tak wiele pokrzywdzonych osób, które nie dostały pracy, pomimo że ich kompetencje bardziej odpowidają profilowi stanowiska - przynamniej z ich punktu widzenia.
 
Najbardziej trafnym sformułowaniem panującym do poruszanego problemu jest "wśród wron kracz jak one".

Innymi słowy praca w grupie to zarówno umiejętność dogadywania się z innymi ludźmi, ale również przede wszystkim umiejętności adaptacyje - zwłaszcza jeśli w głębi serca czujemy że jakoś nie pasujemy ;). Lecz czy osoba, która pomimo wysokich kompetencji, która jest nietolerowana przez pozostałych "w grupie", będzie miała okazję aby wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, czy/gdy zostanie wyeliminowana dzięki "naturalnej selekcji"?



Brak komentarzy: