sobota, 19 października 2013

CV idealne

Mając ostatnio okazję wziąć udział w kilku poważnych projektach rekrutacyjnych w firmie, w której sama pracuję, wreszcie spojrzałam na kwestię rekrutacji z zupełnie innej strony. Z perspektywy pracodawcy i rekrutera.

Jak w rzeczywistości wygląda cały proces rekrutacji nowego pracownika?

Kogo tak naprawdę szukają pracodawcy?

W jaki sposób rekruterzy selekcjonują nadesłane CV?

Po pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, realia rynku pracy wcale nie są takie różowe z punktu widzenia właściciela firmy. Owszem, znalezienie szeregowego pracownika bez doświadczenia lub konkretnych umiejętności nie stanowi większego problemu, schody zaczynają się w momencie, kiedy rodzi się potrzeba skorzystania z usług eksperta

W związku z powyższym, po wrzuceniu ogłoszeń na kilka większych portali internetowych, nastawiłam się na oczekiwania na spływ pierwszych aplikacji. Na 150 nadesłanych CV, tylko ok. 15 spełniało podstawowe wymogi.

Co należy do wymogów prawidłowo stworzonego CV?

1.  W CV zamieszczaj informacje które dotyczą stanowiska na które aplikujesz.

Jeżeli ogłoszenie o pracę dotyczy konkretnego stanowiska, wzmianki nt. całego doświadczenia zawodowego tylko zaśmiecają CV. Rekrutera wręcz nie interesuje to co robiliśmy wcześniej o ile nie jest to związane z tym co będziemy robić ewentualnie w nowej pracy. Sztuczne dodawanie doświadczenia zawodowego nic nie da -  rzadko jest czas na dogłębną analizę naszych umiejętności i na siłę dopasowywanie ich do stanowiska.

2. Nie trzymaj się sztywnych reguł

Istnieje kilka wersji typowych CV. Na górze informacje na temat kandydata, następnie wykształcenie i przebieg doświadczenia i dodatkowo  hobby bądź zainteresowania. W rzeczywistości mamy swobodę w kolejności umieszczania informacji. Warto trzymać się zasady - na górze umieszczamy najistotniejsze informacje. W zaiązku z tym, jeśli wykształcenie nie jest najstotniejsze, śmiało możemy przesunąć je na ostatnią pozycję CV, a na początku wpisać informacje, które zainteresują rekruera pod kątem danej rekrutacji.

3. Zdjęcie

Postarajmy się żeby było profesjonalne. Zdjęcia z wakacji, "sweet focie" lub inne pozowane portrety zniechęcają rekrutera, a nawet mogą nas zaszufladkować jako osoby niepoważne. Zdjęcie, o ile pojawia się w CV jest naszą wizytówką, więc darujmy sobie podkreślanie naszych walorów zewnętrznych, ponieważ może się to skończyć natychmiastową eliminacją z procesu

4. Rekruterzy szukają profesjonalistów.

Jeżeli mamy pewną swobodę w kreowaniu naszego wizerunku na rynku pracy, zainwestujmy w konkretne umiejętności. Przyniesie nam to z pewnością wiele korzyści. Niemniej, jeśli akurat nie posiadamy wymaganych certyfikatów, warto poświęcić chwilę na wyszukanie informacji nt. obowiązków na danym stanowisku. Większość z wymagań stawianych przez rekruterów bardzo łatwo zweryfikować na podstawie treści ogłoszenia o pracę. Nie namawiam do przepisywania do CV wszystkiego co znaleźliśmy w ogłoszeniu, aczkolwiek pewne "specjalistyczne" sformułowania, pomimo że nic nam nie mówią w pierwszej chwili, mogą okazać się banałami, z którymi łatwo i szybko można się zaznajomić za pomocą Internetu.

5. Nie lekceważmy istotnych informacji.

Jeżeli zdarzyło się, że pracowaliśmy na analogicznym stanowisku nie zapominajmy o wpisaniu do CV wszystkiego co jest z nim związane nawet jeśli wg. nas jest to nieistotne. To właśnie te informacje najbardziej interesują rekrutera -  i pomimo że czynność była rutynowa i z naszego punktu widzenia oczywista to rekruter tego nie wie i chce to właśnie zobaczyć w waszym CV.


Przemyślane i starannie przygotowane CV można poznać na pierwszy rzut oka. Wystarczy tylko trochę pracy nad nim, aby zaprezentować siebie jako idealnego kandydata.











 

Brak komentarzy: