czwartek, 2 kwietnia 2015

Kim jest przedsiębiorca? Świątecznie.





Skoro przedsiębiorczość to proces organizowania i prowadzenia działalności gospodarczej, jak również podejmowanie ryzyka, to przedsiębiorca to nikt inny jak osoba, która te czynności wykonuje – organizuje, zarządza, ryzykuje. Niemniej jednak z naukowego punktu widzenia typ przedsiębiorcy jest rozpatrywany również z wielu innych stron – sposobów motywacji, typu osobowości, skutków i wyników decyzji przedsiębiorców, oraz sposobów w jaki realizują swoje cele biznesowe i osiągają sukces – zależy czyim okiem patrzeć na sprawę – socjologa, psychologa czy ekonomisty.

Według Schumpetera przedsiębiorcy to „elita nawiedzona  duchem przedsiębiorczości”, dla innych to zwykły "bazarowy handlarz".

Jak zwał tak zwał, przedsiębiorcy nie można zarzucić braku zaradności, pewności siebie czy pracowitości. Osoba z „żyłką do interesów”  bez wątpienia odnajdzie się nawet w trudnych warunkach ekonomicznych, nie grozi jej bezrobocie. Dodatkowo „duch przedsiębiorczości” inaczej zwany łaską pomysłowości , wyobraźni, konsekwencji, zapału i energii, oraz determinacji w działaniu z pewnością nie utrudni przedsiębiorcy prowadzenia dostatniego i wygodnego życia. 

Osoba pracująca na własny rachunek na pewno wierzy we własne siły i możliwości, jednocześnie potrafi „zamienić słowa w czyn”, a nawet „ołów w złoto”.

Ponadto, prawdziwy przedsiębiorca ma coś z maga i artysty. Potrafi przewidzieć przyszłość – a może nawet kształtować ją na własną korzyść?  Rzeźbi potrzeby, tworzy nowe. Potrafi sprzedać rzecz dotąd nikomu nie potrzebną, albo odnaleźć nagle coś wszystkim niezbędnego o czym dotąd nikt inny nie pomyślał.
Wykorzystuje szanse, słucha otoczenia i niezwłocznie działa. Wprowadza nowe pomysły w życie.

Jednak cechą, która najbardziej wyróżnia przedsiębiorcę od „szarego tłumu”, jest jego zdolność motywowania siebie i przede wszystkim ludzi wokoło siebie. Dostrzega talenty, potrafi wykryć potencjał – żadnego przedsiębiorcy nie byłoby na początku swojej „kariery” stać na wykwalifikowanego, z doświadczeniem specjalistę, który żądałby wynagrodzenia, które przekraczałoby kilkakrotnie dochody początkującej dopiero firmy, prawdopodobnie pomnożonego przez co najmniej 3 – niestety musiał bazować na swojej intuicji, zaufaniu – przede wszystkim do siebie  - oraz "ludzkiemu" podejściu do każdego kandydata.  

Każdy przedsiębiorca poważnie podchodzi do wykonywanych obowiązków -  to już nie pracownik etatowy – z całego serca pragnie, aby jego praca przyniosła zamierzone wyniki – i korzyści finansowe. Wie co jest dla niego dobre, a co nie – i to już nie tylko w kwestiach picia coca coli – potrafi określić co stanowi dla niego sukces – zwykle przedsiębiorca sobie poprzeczkę stawia najwyżej.   

Generalnie przedsiębiorcą może zostać każdy – ci nieopętani „duchem przedsiębiorczości” też  - gdyż wbrew pozorom najważniejsza jest kwestia podejścia do nauki. Cechy takie jak niezależność, determinacja, intuicja biznesowa czy efektywne zarządzanie czasem nabędą w drodze praktyki. To co na pewno stanowi wspólny mianownik zarówno dla obecnych przedsiębiorców i tych dopiero aspirujących  na to miano, to niezliczona ilość błędów oraz wpadek, a atakże wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia założonych celów – zwłaszcza wbrew wszystkim przeszkodom. 





Brak komentarzy: