czwartek, 16 kwietnia 2015

Techniki zarządzania czasem







Podczas gdy większość artykułów sprowadza się do tego jak stworzyć dłuuugi plan działania oraz metodach jak wykonać jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, warto zwrócić uwagę także na racjonalizację naszych założeń. Być może przeświadczenie o słabej organizacji czasu wynika z nadmiaru obowiązków, którym nie sprostał by ktokolwiek?

Zarówno prokrastynacja, ale również intensywne działanie i brak umiaru w dłuższej perspektywie przyczynią się do wycieńczenia organizmu. Metoda budowania planu i wyznaczania dziennych/miesięcznych czy długofalowych planów jest pomocna jeśli ma również na uwadze normalne życie. Wprost proporcjonalnie do wydłużającej się listy zadań, napięcie i stres wzrastają, w rezultacie uniemożliwiając efektywne działanie w czasie. 

Reasumując, prawidłowe zarządzanie czasem polega na tworzeniu planu, który jest swoistą mapą myśli, który uporządkuje cały szereg obowiązków, ale także poprzez wizualizację zadań, przyniesie ulgę i zredukuje stres. Dzięki niemu będziemy mieli jasny pogląd na temat postępów w pracy, jak również będziemy mogli racjonalnie podjąć się realizacji wyznaczonych działań. 


Jak uniknać efektu „jojo” – dodawania coraz większej ilości zadań do listy, która prowadzi do lawiny niepowodzeń?


Nieustanne dopisywanie kolejnych "priorytetów" niecierpiących zwłoki, przecenianie swoich możliwości zakrawające o pracoholizm, a także lekceważenie istoty odpoczynku, snu i relaksu w dłuższej perspektywie zrujnuje cały plan, oraz doprowadzi do choroby - długotrwały stres powoduje bezsenność, problemy metaboliczne i trawienne, a  w końcowym efekcie znacznie utrudnia uczenie się, zapamiętywanie oraz rozwiązywanie najprostszych problemów.

Zarządzając czasem efektywnie należy z rozwagą podejść do kwestii planowania, wziąwszy także pod uwagę czynnik jakim jesteś Ty sam. Planując i dodając do listy nowe czynności, wyzwania i/lub zobowiązania  postaraj się zachować w tym wszystkim umiar. Efektami przepełnienia listy będą wyłącznie zaległości, frustracja, a finalnie opinia osoby niekompetentnej, niezorganizowanej i roztrzepanej, której  wysiłki zostaną ocenione odwrotnie do nakładu pracy jaki włożyła w nieskończoną lub/i niestaranną pracę.

Do głównych błędów popełnianych w procesie planowania należą:

Nierealne terminy
Przekraczanie ludzkich możliwości
Zbędny pośpiech
Brak asertywności
Brak zdrowego rozsądku
Brak czasu na relaks
Brak czasu na sen
Stres
Nieprawidłowe priorytezowanie

Kiedy wypisanie wszystkiego co mamy w głowie przynosi ulgę, gdyż wreszcie mamy czarno na białym zarys zadań do wykonania, to jednocześnie zawsze należy pamiętać o rozsądnym nadawaniu wagi poszczególnym zadaniom. Nie wszystko musi być na już i nie wszystko musi być wyłącznie na naszej głowie, natomiast aby wykonać pewne rzeczy dobrze, należy poświęcić im czas.



Brak komentarzy: