piątek, 22 marca 2013

Czemu nie mogę znaleźć pracy w kraju?






Istnieje wiele przyczyn, przez które nie udaje nam się znaleźć pracy - czasem nawet baaardzo długo – w jednym przypadku jest to generalnie niechęć do pracy w innym no cóż… też niechęć.
Ale istnieją też inne powody...

Czy rzeczywiście ma na to wpływ tylko i wyłącznie brak odpowiednich kwalifikacji i tzw. „pleców”,  kryzys i nieustannie wzrastające bezrobocie?

Otóż nie!!

Bardzo często, wpływ na to czy pracę wreszcie uda nam się znaleźć czy też nie ma nasze własne nastawienie do całego procesu aplikacji.

Z badań wynika, że optymizm i pogoda ducha gwarantują duże lepsze wyniki podczas  rozmowy kwalifikacyjnej, a osoby o pogodnym przysposobieniu zawsze chętniej są zapraszane do współpracy, ponieważ „życie jest za krótkie, aby tracić nerwy użerając się z gburem”.  

Prawda jest taka, że osoba miła, aczkolwiek zostająca w tyle za konkurencją pod względem umiejętności, ma słabe szanse na dostanie pracy, niemniej jednak zadufany w sobie prymus, także tej pracy nie dostanie.

I tu rodzi się pytanie jak zachować optymizm i „pogodę ducha”, kiedy pracy brak, bezrobocie rośnie, a za oknem wciąż śnieg??

Podejrzewam, że zachęcanie do poszukiwań produktywnych acz nieodpłatnych zajęć może okazać się trudniejsze niż komukolwiek się wydaje, nie mniej jednak jest to pewna droga do „przetrybienia się” i zmiany myślenia o  sobie jak o bezrobotnym - w istocie, to jak siebie postrzegamy: bezrobotny/pracujący ma ogromny wpływ na to czy wreszcie znajdziemy pracę. Psychologicznie rzecz ujmując, im dłużej myślimy o sobie jak i człowieku bez pracy, czyt. przyzwyczajamy się do tej myśli, a nawet uzależniamy może w konsekwencji doprowadzić do miernych rezultatów w poszukiwaniu zatrudnienia.

O ile nie mamy pomysłu, jak „produktywnie” zająć sobie czas, lepiej zadbać o komfort psychiczny, niż wciąż rozpamiętywać niepowodzenia na rynku pracy. Pomocne są tutaj wszelkiego rodzaju „rozrywki”. Od czytania książek, po zwykłe oglądanie telewizji. Celem jest „oderwanie się” od problemy, który stanowi brak pracy.

Ponadto, bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Okres kiedy pozostajemy bez pracy możemy wykorzystać do nabycia właśnie takich umiejętności - zwłaszcza że ilość nagromadzonego stresu w takcie szukania pracy czasami przewyższa stres wywoływany pracą.

Jak radzić sobie ze stresem? Co to w ogóle jest stres??

Stres jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji charakteryzująca się brakiem równowagi .

Prościej mówiąc, stres jest to niekomfortowe uczucie, wywołane niekomfortową dla nas sytuacją.

Ale jak pokonać skutki stresu, które o ile nie są pożądane i motywujące do działania, to prowadzące do apatii, niechęci i w końcu do totalnego pozbawienia się poczucia własnej wartości i wiary, że cel uda nam się wreszcie osiągnąć??






Brak komentarzy: